Wypracowanie maturalne antygona

Pobierz

Jest ostatnią z rodu Labdakidów.. Jego akcja toczy się już po śmierci Edypa, kiedy doszło do walk o tron pomiędzy Eteoklesem a Polinejkesem.Akcja utworu rozgrywa się w ciągu 24 godzin i jest ściśle związana z bra.Wypracowanie maturalne - rozprawka - nie sprawdza znajomości lektury, nie jest egzaminem z konkretnej książki, ale z umiejętności wykorzystania narzędzi, jakimi są różne formy wypowiedzi: streszczenie, opis, opowiadanie, interpretacja, analiza dzieła, a także wiedzy z historii i teorii literatury.Antygona rozmawia z siostra, Ismeną na temat rozkazu wydanego przez króla, Kreona.. Postanowił on mianowicie z honorami obejść się z ciałem Etoklesa (obrońcy miasta), ale zakazał pogrzebu drugiemu z braci - Polinejkesowi (najeźdźcy).. Antygona postanawia pochować brata i prosi o pomoc siostrę.. Analiza dokładnie przedstawia obraz kobiety j.Nakazuje ukarać Antygonę , za to że będąc wierna tradycji i nakazom boskim pochowała brata.. Kreon zaś daje się ponosić gniewowi upokarzając Antygonę i traktując ją jak zwykłą poddaną, czy przecież obniża wartość własnego rodu, z którego i Antygona pochodzi.. Cechy eposu i świat jego bohaterów na przykładzie "Iliady" Homera.. 1,489 wizyt.. Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.. Obie postacie prześladuje fatum - zły los.Osią konfliktu dramatycznego w Antygonie jest zakaz Kreona i sprzeciw wobec tego zakazu Antygony..

Tematy maturalne z antyku.

To ściąga na Kreona liczne nieszczęścia.. Pomimo próśb o ułaskawienie jej narzeczonego, syna Kreona, kara zostaje wykonana.. Jej powstanie datuje się na V w.p.n.e., wystawiono ją w Atenach po raz pierwszy około 441 r.p.n.e.. Wypracowanie zawiera 407 słów.Kobieta jako bohater literacki.. Odważna, dumna, wyniosła i pewna swych racji.. Jest jednym z siedmiu zachowanych w całości utworów tego twórcy.. Tak było również w tym przypadku, gdyż historię Antygony oparł na micie, opowiadającym dzieje rodu Labdakidów.Antygona - główna i tytułowa bohaterka tragedii; córka Edypa i Jokasty, jest dzieckiem kazirodczego związku.. Prezentacja maturalna.. Motyw dziecka jest motywem który chętnie wykorzystuje się zarówno w sztuce jak i w literaturze.. Pierwsze słowa, jakie padają z jego ust, świadczą o jego uległości w stosunku do Kreona.Antygona drażni władcę okazywaniem swojej królewskiej dumy, buty, chwilami lekceważenia.. Siostra Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa.. Synowie Edypa Polinejkes i Eteokles nie mogli się porozumieć w kwesti przejęcia władzy w Tebach, w końcu uzgadniają że każdy z nich będzie rządził naprzemiennie co 2 lata..

Jak sie piszę dobre wypracowanie maturalne o antygonie.

Wzorcowe wypracowanie maturalne: "Makbet" Szekspira to utwór o tym, jak żądny władzy człowiek drogą morderstwa przejmuje tron.Tematy wypracowań maturalnych z poprzednich lat do czytania i pobrania, dla maturzysty, ucznia i nauczyciela, do druku na zajęcia i do ćwiczeń.Wypracowanie maturalne, zarówno na egzaminie z historii jak i WOSu, stanowi aż 20% możliwych do zdobycia punktów!Własne doświadczenia, a także spotkania z kolejnymi rocznikami maturzystów potwierdzają, że ten element często zostaje pominięty w procesie przygotowania do egzaminu.Wypracowanie pracy maturalnej!. Odejma punkty czy uniewaznia prace?. Faktem jest, że nie masz narzuconej formy (w poleceniu nie ma terminów: rozprawka, esej, felieton, reportaż, list, opowiadanie, wywiad, sprawozdanie, opis, charakterystyka itp.).Wzorcowe wypracowanie maturalne: Charakteryzując Makbeta na podstawie danych fragmentów dramatu Szekspira, określ, na czym polega tragizm postaci i porównaj go z tragizmem bohatera ze znanego Ci dramatu antycznego..

Kobieta jako bohater literacki.Jak napisać dobre wypracowanie maturalne?

Nie mogła wybrać drugiego rozwiązania, gdyż przez resztę życia nękałyby ją wyrzuty sumienia.Antygona - streszczenie.. Stwórz ściągę .. Omów "Antygonę" Sofoklesa jako tragedię racji, wyodrębnij konflikt tragiczny, zdefiniuj pojęcie tragizmu.. Poniższy przewodnik ma pomóc i doradzać jak dobrze przygotować się do pisania tego .Dziecko jako bohater literacki i temat malarski.. Podejmował tematy ponadczasowe - jak władza, wiara, obowiązek, sytuacja człowieka wobec losu.Dodaj wypracowanie; Dodaj ściągę .. wypracowanie; antygona; zadanie dodane 5 listopada 2010 w Język polski przez użytkownika kamilusia19922 (10) [Szkoła średnia] edycja 6 listopada 2010 przez użytkownika -KaI-"Antygona" to antyczna tragedia grecka, autorstwa Sofoklesa.. Wchodzi chór.Antygona czy Kreon - kto miał rację?. Zna swoje obowiązki, wie, które wartości należy cenić,.Całe wypracowanie →Całe wypracowanie → Antygona - Spróbuj przemówić w obronie Antygony w oparciu o dramat Sofoklesa .. wypowiedzi po angielsku Henryk Sienkiewicz ignacy krasicki interpretacja j.w. goethe jak napisać wypracowanie jak pisać wypracowanie maturalne Jan kochanowski juliusz słowacki matura matura pisemna z angielskiego matura rozszerzona .. "Antygona" Sofoklesa datowana jest na rok 442 p. n. e..

Faktem jest, że na maturze z języka polskiego musisz napisać wypracowanie.

"Antygona" należy do początkowych utworów Sofoklesa.. Jego cechy charakteru poznajemy głównie po rozmowie z ojcem.. Antygona zastała postawiona w nie łatwej sytuacji dokonania wyboru między nieposłuszeństwem wobec władcy i pochowania brata, a sprzeciwieniem się prawu pochodzącemu od Boga i życiu zgodnie z kodeksem państwowym.. Jako pierwszy na tronie zasiadł Eteokles.. Odpowiednie przygotowanie do wypracowania jest często kluczowe dla dobrego wyniku z tego egzaminu.. Dzieło to zalicza się do cyklu trzech tragedii greckich opartych na micie o rodzie Labdakidów.. Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie - są one dla niego rzeczą najważniejszą, a zdrada ojczyzny najgorszą zbrodnią.Antygona - pozostali bohaterowie Hajmon - syn Kreona, narzeczony Antygony.. 2012-05-23 17:25:11Maturalne wypracowanie z historii to najważniejsza część matury z historii na poziomie rozszerzonym.. Wsławił się wprowadzeniem trzeciego autora na scenę.. 17.Plik antygona wypracowanie maturalne.pdf na koncie użytkownika muyideen • Data dodania: 21 wrz 2018Wypracowania Sofokles "Antygona" Opisy wypracowań: Motyw buntu i pogodzenia się z losem.. Wypracowanie omawia dwa motywy literackie: buntu i pogodzenia się z losem ,na postawie zestawienia postaw dwóch bohaterek antycznej tragedii Sofoklesa pod tytułem "Antygona".. Jest to więc konflikt między dwiema racjami - ludzką (ustanowioną prawem) i boską (dusza z niepochowanego ciała nigdy nie zazna spokoju).Autor Sofokles żył w V wieku p.n.e., jest jednym z najważniejszych tragików antycznych.. Jego dzieła - Antygona, Król Edyp.. Kiedy minęły dwa lata Eteokles nie chciał oddać władzy bratu.. Jest to najlepiej punktowane zadanie w arkuszu.. Sofokles często czerpał inspiracje z mitologii.. Bardzo kocha Antygonę, boi się o jej życie i występuje w jej obronie.. Wypracowanie omawia dwa motywy literackie: buntu i pogodzenia się z losem ,na postawie zestawienia postaw dwóch bohaterek antycznej tragedii Sofoklesa pod tytułem "Antygona".. Hajmon kocha także ojca.. Symbolika dziecka i jego postać pojawia się w wielu różnorodnych kontekstach.Przykładowe wypracowanie maturalne i kryteria oceny Zanim zabierzesz się do czytania tego tekstu gorąco zachęcam Cię do zapoznania się z wcześniejszym wpisem dotyczącym wypracowania , w którym omawiam m.in. rodzaje wypracowań maturalnych i ich prawidłową strukturę.Motyw buntu i pogodzenia się z losem..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt