Oznaczenie literowe na oponach

Pobierz

Przyjmuje formę trzech szczytów górskich i płatka śniegu.. d) Średnica felgiLitera "R" na oponie, oznacza ogumienie radialne, czyli taką, która posiada włókna osnowy ułożone w warstwy tworzące korpus opony, biegną promieniowo w poprzek opony.. opona do montażu po lewej stronie samochodu.. Znajduje się przed rozmiarem opony.. Dzięki niemu można w łatwy sposób zidentyfikować dany produkt, a także lepiej poznać jego parametry techniczne.LT - stosowane w USA oznaczenie informująca, że opona jest przeznaczona do samochodów z napędem 4x4 oraz lekkich ciężarówek.. Wymóg etykietowania dotyczył tylko opon do samochodów .Oznaczenia na oponach Pewnie wielu z nas zastanawiało się co oznaczają te wszystkie literki i cyferki które są widoczne na oponach.. Oznaczenie BasePen - opona dysponuje elektrostatycznym uziemieniem.W centralnym kanale protektora znajduje się krzemowa mieszanka, która odprowadza elektryczne ładunki, Oznaczanie BLT - (Raised Black Letters) czarne wypukłe litery, Oznaczenie BSW - opona z czarnymi napisami z boku, Oznaczenie COLD - informuje o tym, że ciśnienie należy mierzyć przy oponach zimnych,Rozmiar opon rolniczych podawane są najczęściej największymi i widocznymi symbolami określającymi: Np. 12.4-28, 14.9-28, 18.4-34 itd.. Postaramy się wyjaśnić co oznaczają i jak należy je czytać.. Oznaczenie znajdujące się na każdej oponie zimowej, całorocznej i terenowej, a także na niektórych dostawczych..

C Oznaczenie COLD - to informacja, by ciśnienie mierzyć na zimnych oponach.

Warto pamiętać także, że na większości opon znajdują się dodatkowo strzałki i oznaczenia Right i Left, oznaczające stronę, po której należy oponę umieścić.Jak czytać etykiety na oponach - poradnik .. Przy ikonie z dystrybutorem mamy litery od "A" do "G", .. — oznaczenie na etykiecie opony.. Informuje, że dany produkt przeznaczony jest dla pojazdów osobowych; Oznaczenie PSP-Beta - informuje, że opona posiada konstrukcję, która charakteryzuje się zakładkami rozmieszczonymi w ten sposób by redukowały natężenie hałasu.. Poziom generowanego przez ogumienie hałasu sprawdza się przejeżdżając autem obok mikrofonów umieszczonych na wysokości 1,2 m i w odległości 7,5 m od linii środkowej toru jazdy.. Szerokość, profil, średnica są ze sobą powiązane.- system metryczny, w którym średnicę i szerokość opony podaje się w milimetrach (np. 700x23C), gdzie pierwsza wartość oznacza średnicę opony, druga to natomiast jej szerokość; dodatkowym elementem jest oznaczenie literowe (np. M+S - (Mud and Snow) opony o błotno-śniegowej rzeźbie bieżnika, stosowany przy oznaczaniu opon zimowych, całorocznych, a także letnich.M+S (Mud + Snow) - śnieg + błoto..

Niekiedy na oponach zimowych znajduje się sam symbol graficzny, bez oznaczenia M+S.

Jeśli posiadamy bieżnik asymetryczny (wzór podzielony na stronę wewnętrzną i zewnętrzną) to po wewnętrznej stronie będzie oznaczenie "Inside", a zewnętrznej "Outside".Na boku opon zimowych znajduje się oznaczenie M+S (Błoto + Śnieg, z angielskiego: "Mud + Snow") oraz symbol trzech szczytów z płatkiem śniegu wewnątrz.. Na jednej osi powinny być nałożone opony o takich samych parametrach dotyczących prędkości i nośności.. Rotation - temu słowu zawsze towarzyszy strzałka, która wskazuje na kierunek, w którym ma się toczyć opona.. Jest to konstrukcja oparta na promieniowo ułożonych niciach osnowy - szkieletu nośnego opony.. Rozmiar opony znajduje się na jej boku.. System symboli, znaków i liter jest bardzo popularny, niezależnie od tego, w jakim kraju nastąpił proces produkcyjny.. Myślnik lub litera X w drugim przykładzie oznacza, że konstrukcja opony jest ukośna.. Typ opony M+S; Śnieżynka wybita na boku opony świadczy o tym, że to opona zimowa.Opór toczenia opony oraz przyczepność na mokrej nawierzchni oznacza się literami w skali od A do F. Najczęściej jednak te wartości przyjmują skalę od A do C, gdzie A to najlepszy wynik, a C najgorszy.. Na przykładzie można wnioskować, że opona została wyprodukowana w 38 tygodniu 2011 roku..

błoto i śnieg, oznaczenie wymagane na oponach zimowych i całorocznych (Mud + Snow ...Inne oznaczenia.

Oznaczenia nie znajdują się wyłącznie na oponach, ale .Najczęściej spotykanym rodzajem budowy opony jest konstrukcja radialna oznaczona literą R. Jeśli oprawa nosi oznaczenie R15 to oznacza to, że jest to opona radialna, która może być montowana tylko na kołach o średnicy 15 cali.. Myślnik "-'' podawany jest w przypadku opon diagonalnych tuż przed rozmiarem felgi czyli -28 oznacza oponę diagonalną montowaną na 28 calową felgę.. Ostatnie cyfry w trzech podanych przykładach odpowiadają średnicy felgi, podanej w calach (1 cal = 25,4 mm), czyli odpowiednio 24, 28 i 30 cali.Oznaczenie OWL - informuje o tym, że litery na oponie są białe.. MAX - maksimum, czyli maksymalna wartość ciśnienia w oponie M+S - (ang. mud and snow, błoto i śnieg) symbol identyfikujący opony zimowe i całoroczneTakiego oznaczenia brakuje natomiast na oponach letnich, więc łatwo je rozpoznać.. Sprzedawane w krajach Unii Europejskiej opony całoroczne, letnie oraz zimowe (bez kolców) otrzymały pierwsze etykiety w 2012 roku.. Run Flat - opona, dzięki której można kontynuować jazdę przy całkowitej utracie ciśnienia bez ryzyka wypadku.. Opona, na której umieszczono to oznakowanie, przeszła testy zgodne z dyrektywą UE, które potwierdzają jej możliwości w warunkach zimowych.Litera R to skrót wskazujący na budowę radialną, czyli najpopularniejszy typ opony..

Jeśli na oponach widnieje oznaczenie literowe TWI (Treadwear Indicator), to znaczy, że znaleźliście wskaźnik zużycia opony.

niskie opory toczenia (Low Rolling Resistance) LT.. Jeżeli na oponie znajduje się oznaczenie np. 215/50 VR17 95W, to z pełnym obciążeniem będziesz mógł poruszać się z maksymalną prędkością 210 km/h.. Stosuje się go w przypadku opon kierunkowych.. Dodatkowo możesz spotkać oznaczenie XL, RF lub Extra Load, co wskazuje na oponę o nośności wyższej niż standardowa przypisana dla danego rozmiaru.Poszczególne cyfry i litery oznaczają: 205 - szerokość opony między bocznymi krawędziami podana w minimetrach 55 - profil opony, .. Outside, exterior, side facing outwards, mount this out side - oznaczenie stosowane na oponach asymetrycznych, informuje, że strona oznaczona tym napisem musi być skierowana do zewnątrz pojazduLEFT.. A, B, C) stanowiące precyzyjny wyznacznik rozmiaru opony;Kolejne oznaczenia, jakie można znaleźć na oponach, to TL (oznacza oponę bezdętkową), C (opony przeznaczone do aut dostawczych) oraz FP (oznaczenie ochraniacza felgi).. Nie przez przypadek te trzy wartości ujęte są w jeden ciąg.. Bieżnik ustawowo może być zużyty maksymalnie do 1,6 mm.. Takie samo oznaczenie funkcjonuje w przypadku opon całorocznych.Aby móc zidentyfikować konkretny model przeznaczony do Twojego samochodu, stosuje się specjalne oznaczenie na oponach.. Przy czym warto pamiętać, że jeszcze gorszym oznaczeniem, której jest niżej C jest litera F. Etykiety Opon - jakie dane przedstawiają?Jeżeli mamy oponę kierunkową (bieżnik układający się w kształcie litery V) to pojawią się strzałki z przedstawionym kierunkiem toczenia opony, często z dodanym słowem "Rotation".. Oznaczenie P - stosowane w USA przed rozmiarem opony.. Bada się .Nowe oznaczenia są wymagane na ogumieniu wyprodukowanym po 1 maja 2021 roku i zaczną stopniowo pojawiać się na oponach dostępnych w sprzedaży.. Wcześniej powszechne były opony diagonalne, oznaczone literą D lub myślnikiem "-", które dziś można stosować tylko w samochodach zabytkowych.. Datę produkcji opony znajdziesz na końcu numeru DOT.. Oznaczenia opony mogą także wskazywać, że jest ona dodatkowo wzmacniana.VR oznacza możliwość poruszania się z prędkością do 210 km/h, a ZR do 240 km/h przy maksymalnym obciążeniu pojazdu.. Producenci ogumienia stosują różne oznaczenia:Oznaczenia wskazujące na różne sposoby montażu opon.. Zapisany jest w ciągu znaków np: 205/55R 16 91H albo 225/45 R17 94V.Określa się go dwiema lub trzema cyframi: - 85 - do 515 kg na oponę.. D Oznaczenie DOT - (Department of Transportion) właściwości opony są zgodne ze wszelkimi normami bezpieczeństwa Departamentu Transportu USA .Oznaczenie zawsze składa się z czterech cyfr, dwie pierwsze cyfry pokazują w jakim tygodniu danego roku została wyprodukowana opona natomiast kolejne dwie rok produkcji.. Do lat 60-tych w standardzie konsumenckim i nie tylko była opona diagonalna.LT - (Light Truck) oznaczenie wskazujące, że opona jest przeznaczona dla pojazdów o napędzie 4x4 oraz lekkich ciężarówek (stosowane w USA).. Gdzie: 12.4 - określa szerokość opony..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt