Cele ogólne: kształtowanie poprawnych relacji społecznych i emocjonalnych z rówieśnikami i dorosłymi, kształtowanie umiejętności rozpoznawania, nazywania i wyrażania uczuć swoich i innych, rozładowanie napięcia emocjonalnego i ruchowego,Konspekt zajęć rewalidacyjnych.. Temat: "Moje i Twoje uczucia - rozpoznajemy i nazywamy nasze emocje".. Cel: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i wyrażania uczuć.. Od pewnego czasu zwraca się uwagę na to, że owe umiejętności mogą mieć wpływ na życie osobiste, zdrowie psychiczne i fizyczne, a także na powodzenie w pracy zawodowej.Narzędzia w treningu umiejętności społecznych: karty emocji i sytuacji społecznych - fotografie, rysunki, filmy przedstawiające emocje historyjki społeczne - tworzenie i zapisywanie opowiadań odzwierciedlających różne scenariusze sytuacji społecznych (dla starszych wiekowo grup)Scenariusz zajęć Treningu umiejętności społecznych dla uczniów kl. I-III.. Przeznaczone są zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, jak i młodzieży oraz osób dorosłych.Doskonalenie umiejętności rozpoznawania emocji; Rozwijanie zdolności odczuwania i rozumienia relacji społecznych; Rozwijanie wzajemnej wrażliwości i życzliwości wobec innych; Cele szczegółowe - dziecko: wita się słowami piosenki; rozpoznaje i nazywa podstawowe emocje; umie pokazać ruchem, gestem i mimiką twarzy podstawowe emocjePrzebieg zajęć..
Scenariusze zajęć mają stały schemat.
Nie przerywaj wypowiedzi rozmówcy.. W TUS chcemy bazować na zasobach, wzmacniać mocnePrzykładowy scenariusz zajęć grupy: Zajęcie nr 3 Temat : Poznajmy się lepiej -moje emocje.. Poznanie siebie i integracja grupy - scenariusz zajęć socjoterapeutycznych.. Forma pracy: indywidualna.. Barbara Woynarowska, Maria Sokołowska, Grażyna Skoczek, Izabella Lutze, Katarzyna Leśniewska, Katarzyna Stępniak Wstęp Celem prezentowanego materiału jest przedstawienie Państwu projektu edukacyjnegoPrzebieg lekcji: Lp.. Etapy lekcji Czas 1.. Cele: - podnoszenie kompetencji społecznych (słuchanie),Bon ton i inne umiejętności społeczne kształtowane według kroków Arnolda Goldsteina .. Pakiet zawiera scenariusze zajęć i historyjki społeczne: Odmawianie - instrukcja; Rozpoznawanie kolegów i koleżanek w klasie; Umiejętność sygnalizowania przerwy; Kontakt wzrokowy; Jak wyjść do toalety w trakcie lekcji?. Temat: Rozwijanie kompetencji społecznych - Uczymy się rozpoznawać i wyrażać uczucia.. Cele ogólne: rozwijanie osobowości uczniów, budowanie wiary we własne siły, poczucia własnej wartości, ujawnianie uczuć jakie towarzyszą określonym sytuacjom, umiejętność uważnego słuchania, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach,emocjonalno-społecznego dzieci sześcioletnich "Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim da-chem nieba" to: − zintegrowanie zespołu dzieci w oddziale przedszkolnym, − rozwijanie umiejętności współpracy w gru-pie, − kształtowanie kompetencji wielokulturo-wych, − rozbudzanie szacunku dla odmienności i różnorodności,Program TUS (Trening Umiejętności Społecznych) jest przeznaczony dla młodzieży szkolnej w wieku 15-19 lat..
Głównym celem zajęć jest nabywanie umiejętności społecznych.
Powitanie - rozmowa wstępna, wprowadzenie do tematu, określenie celu w języku ucznia: "Uczę się współpracować w grupie".. Nauczyciel rozpoczyna zajęcia od prezentacji multimedialnej: Jak efektywnie radzić sobie ze stresem.. Współpraca w grupie.. D oskonalenie zawodowe - scenariusz zajęć.Przykładowe scenariusze zajęć warsztatowych dotyczące rozwoju umiejętności porozumiewania się uczniów; Trening Umiejętności Społecznych - scenariusz zajęć; Program zajęć uspołeczniających dla dzieci z autyzmem; Program treningu umiejętności społecznych dla uczniów z autyzmem; Autyzm - interakcje społeczne w klasiePROGRAM ZAJĘĆ TRENINGU UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH DLA UCZNIÓW KLASY 5 SZKOŁY PODSTAWOWEJ im.. Należą do nich, np.: samodzielność,Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, w największym skrócie, jak sama nazwa wskazuje służą kształtowaniu i rozwijaniu kompetencji emocjonalnych i społecznych, a więc umiejętności rozpoznawania i panowania nad swoimi emocjami, ale także odczytywania emocji innych i adekwatnego zachowania się w danej sytuacji .Dokumenty - Scenariusze zajęć - Zajęcia specjalistyczne: rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne Temat: WSPÓLNY RELAKS Ważną umiejętnością społeczną - na każdym etapie rozwoju człowieka - jest umiejętność przebywania w grupie oraz umiejętność wspólnej zabawy, nauki i pracy.Umiejętności społeczne są wzorcami zachowań społecznych, które nadają jednostkom kompetencję społeczną, czyli zdolność wywierania pożądanego wpływu na ludzi..
Przebieg zajęć.
Współpraca i współdziałanie w oparciu o zabawy integracyjne.. Zajęcia, które opisuję w programie mają szerokie spektrum oddziaływań na różne grupy wiekowe, osoby niewidome, słabowidzące, z innymi niepełnosprawnościami oraz szeroko rozumianymi niedostosowaniamiCele ogólne: podniesienie poziomu funkcjonowania emocjonalnego, poprawa kompetencji społecznych, doskonalenie umiejętności porozumiewania się, rozwijanie funkcji poznawczych rozwijanie funkcji percepcyjno - motorycznych.. Nauczyciel poleca uczniom wypowiadanie kolejnych głosek ze słowa GRUPA.. Cele: uświadomienie dzieciom co to są uczucia, dostrzeganie, rozpoznawanie i nazywanie własnych oraz cudzych uczuć, rozwijanie słuchu fonemowego usprawnianie narządów artykulacyjnych zwrócenie uwagi na wyrazistą wymowę samogłosekZajęcia z zakresu Treningu Umiejętności Społecznych skierowane są do wszystkich dzieci, które mają trudności w relacjach społecznych zarówno z rówieśnikami, jak i dorosłymi.. Komunikacja werbalna (pozytywne informacje zwrotne).. Problematyka zajęć wprowadzana jest w ciekawy dla dzieci sposób w różnych formach wykorzystujących dramę, film czy literaturę.. Cele szczegółowe: rozwijanie umiejętności rozpoznawania uczuć własnych i innych osób, kształtowanie umiejętności wyrażania własnych uczuć i właściwego komunikowania o nich, rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacji doświadczenia przegranej .Scenariusze zajęć z nauki umiejętności społecznych..
Temat: Trening umiejętności społecznych Goldsteina - słuchanie.
Cele szczegółowe zajęć terapeutycznych: • Rozwój społeczny - poznawanie innych osób, integracja z grupą, rozwijanie umiejętności autoprezentacji.Pakiet: Umiejętności społeczne dla ucznia ze spektrum autyzmu w szkole masowej - 6 zł.. Burza mózgów - nauczyciel zapisuje na tablicy kolejno pojęcia "współpraca" i "współpraca w grupie", uczeń wymienia, co kojarzy mu się z tymi słowami.KONSPEKT TRENINGU KOMPETENCJI PSYCHOSPOŁECZNYCH DLA UCZNIÓW Konspekt zawierający gotowe ćwiczenia treningowe mające na celu zwiększenie następujących umiejętności psychospołecznych u uczniów: - przedstawianie się i nawiązywanie kontaktów, -precyzyjną komunikację, - aktywne słuchanie,prowadzenia zajęć z Treningu Umiejętności Społecznych i stworzyłam program do pracy z wychowankami naszego Ośrodka.. Dzieci mają możliwość ćwiczenia poznanych umiejętności podczas .W artykule zapoznamy się z charakterystyką współczesnych zjawisk dotyczących rozwoju społecznego dzieci i rozwoju ich umiejętności samoobsługowych, o tym, co jest szczególnie istotne w społecznym uczeniu się, w jaki sposób nauczyciele powinni prowadzić obserwację rozwoju społecznego i umiejętności samoobsługowych dziecka w ramach diagnozy pedagogicznej przedszkolaka.Struktura zajęć socjoterapeutycznych - zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno - społeczne: Zajęcia socjoterapeutyczne tworzą dynamiczną całość, na którą składają się określone etapy pracy z grupą: Wstępny etap - okres powstawania grupy.. Okazuj uwagę i zrozumienie poprzez swoje zachowanie, np.: a) zwracaj się całym ciałem ku rozmówcy, b) pochylaj się ku rozmówcy, c) patrz na osobę, która mówi, d) potakuj, kiwając głową.. Trening Umiejętności Społecznych.. Zajęcia składają się z trzech modułów i odbywać się będą raz w tygodniu.Głównym celem zajęć jest rozwijanie wiedzy i umiejętności związanych z rozumieniem sytuacji społecznych zachodzących w klasie oraz wypracowanie strategii postępowania w różnorodnych sytuacjach trudnych dla ucznia.. Prowadzący zajęcia dokonuje wyboru tych umiejętności i zdolności, które wynikają z rozpoznanych potrzeb uczestników w odniesieniu do sfery emocjonalno-społecznej.. Powstał po to, by ograniczyć zachowania ryzykowne młodzieży, wspierać młodych ludzi w rozwoju i pomóc uniknąć zagrożeń.. św. Teresy od Dzieciątka Jezus Poniższy program zajęć przeznaczony jest dla uczniów klasy piątej szkoły podstawowej.. zajęcia): Zasady uważnego słuchania 1.. Kluczowym elementem będzie generalizacja umiejętności poprzez wdrażanie poznanych strategii w codziennym życiu klasowym.Program zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne .. Okazuj uwagę i zrozumienie w sposób werbalny, np.:Scenariusze zajęć z zakresu kształtowania umiejętności psychospołecznych uczniów w praktyce szkolnej prof. dr hab. n. med.. Na tym etapie uczestnicy grupy zapoznają się ze sobą i oczekiwaniami wobec siebie.. Serce - mowa gestówJakie umiejętności i zdolności będące podstawą kompetencji emocjonalnych i społecznych mogą być rozwijane podczas zajęć?. Ćwiczenie 1.. Osoby prowadzące: Data: Czas trwania: 2h.. Narysuj, w jakim jesteś nastroju.Umiejętności społeczne socjoterapia - scenariusze zabawy zajęcia ćwiczenia trening..